Türkiye’de gezilecek turistik yerler


TÜRKİYE’DE GEZİLECEK TURİSTİK YERLER

Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya’da yer alan ve iki kıtayı birbirine bağlayan bir ülkedir. Zengin bir tarihe, büyüleyici manzaralara ve her yıl milyonlarca turisti kendine çeken zengin bir kültürel mirasa sahiptir. İster tarih tutkunu, ister doğa aşığı, ister sadece eğlence dolu bir tatil arıyor olun, Türkiye’de herkese göre bir şeyler vardır. İşte Türkiye’de ziyaret edilebilecek en popüler turistik yerlerden bazıları:

 1. İstanbul – Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, kültürlerin ve medeniyetlerin buluşma noktasıdır. Roma, Bizans ve Osmanlı olmak üzere üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmıştır ve Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii de dahil olmak üzere çok sayıda tarihi esere ve simge yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Şehir aynı zamanda Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı da dahil olmak üzere canlı çarşı kültürüyle ünlüdür.
 2. Kapadokya – Türkiye’nin merkezinde eşsiz bir jeolojik oluşum olan Kapadokya, doğa severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir destinasyondur. Bölge, tümü binlerce yıl boyunca yumuşak volkanik kayalara oyulmuş peri bacaları, kaya oluşumları ve yer altı şehirleri ile karakterizedir. Ziyaretçiler sıcak hava balonuna binebilir, mağara evleri keşfedebilir ve birçok kaya kilisesini ziyaret edebilir.
 3. Pamukkale – Türkiye’nin batısında yer alan çarpıcı bir doğa harikası olan Pamukkale, bir tür tortul kayaç olan travertenlerden yapılmış bir dizi terastır. Teraslar, yamaçtan aşağı akan turkuaz mavisi suyla dolu, benzersiz ve başka bir dünya manzarası yaratıyor. Pamukkale, bir zamanlar bir Roma kaplıca kenti olan antik Hierapolis kentine de ev sahipliği yapmaktadır.
 4. Antalya – Akdeniz kıyısında yer alan popüler bir sahil beldesi olan Antalya, güzel plajları, berrak suları ve büyüleyici manzaraları ile tanınır. Ziyaretçiler ayrıca antik surlarla çevrili ve geleneksel Osmanlı evleri, dar sokaklar ve tarihi simge yapılarla dolu eski Kaleiçi kentini de keşfedebilirler.
 5. Efes – Türkiye’nin batı kıyısında yer alan korunmuş antik kent Efes, dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biridir. Şehir bir zamanlar büyük bir ticaret merkezi ve tanrıça Artemis için bir ibadet merkeziydi ve bugün ziyaretçiler etkileyici Celsus Kütüphanesi ve Hadrian Tapınağı dahil iyi korunmuş kalıntıları keşfedebilirler.
 6. Nemrut Dağı – Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan 2.134 metre yüksekliğindeki bir dağ olan Nemrut Dağı, dünyanın en eşsiz arkeolojik alanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Dağın zirvesi, Yunan ve Pers tanrılarının da dahil olduğu bir grup devasa heykelle taçlandırılmış ve gerçekten hayranlık uyandıran bir manzara.
 7. Bursa – Türkiye’nin kuzeybatısında bulunan bir şehir olan Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun eski başkentidir ve Osmanlı medeniyetinin doğum yeri olarak kabul edilir. Şehir, Osmanlı döneminden kalma Yeşil Cami ve antik termal banyolar gibi çok sayıda tarihi esere ve Uludağ Milli Parkı gibi büyüleyici doğal manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.
 8. Gelibolu – Türkiye’nin Ege kıyısında yer alan bir yarımada olan Gelibolu, I. Dünya Savaşı’nın en önemli muharebelerinden birinin yapıldığı yerdi. Bölge artık şehit düşen askerler için bir anıt ve askeri tarihle ilgilenen ziyaretçiler için popüler bir destinasyon. Ziyaretçiler ayrıca yarımadanın engebeli manzaralarını ve büyüleyici sahillerini keşfedebilirler.
 9. Truva – Türkiye’nin kuzeybatısında bulunan efsanevi bir şehir olan Truva’nın, Homeros’un “İlyada” adlı epik şiirinde anlatıldığı gibi, ünlü Truva Savaşı’nın geçtiği yer olduğuna inanılıyor. Şehir artık bir arkeolojik alan ve ziyaretçiler şehir surları ve Athena Tapınağı gibi iyi korunmuş kalıntıları keşfedebilirler.

Bunlar, Türkiye’de ziyaret edilebilecek birçok muhteşem turistik yerlerden sadece birkaçı. İster tarih, kültür veya doğa ile ilgilenin, Türkiye’de herkes için bir şeyler var ve kesinlikle görülmeye değer, gerçekten eşsiz ve özel bir yer.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir