SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Manisa’da Gezilecek Noktalar Nerelerdir? Manisa Gezi Rehberi

Manisa’da Gezilecek Noktalar Nerelerdir? Manisa Gezi Rehberi
Bu haber 24 Aralık 2022 - 20:40 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en gözde şehirlerinden bir tanesi olan Manisa, yılda pek çok yerli ve yabancı turisti kendisine çekmeyi başarmaktadır. Doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile gezilmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Manisa’da Gezilecek Yerler

1­- Muradiye Camii Ve Külliyesi

1583-1592 senelerinde III. Murat için yapılan caminin içerisinde medrese, imarethane ve dükkânlar bulunur. Proje olarak Mimar Sinan’a ait olan bu külliye Mimar Mahmut Ağa tarafından yapımına başlanmış ancak Mimar Mehmet Ağa tarafından devam ettirilmiştir. Külliyede kesme taşlardan yapılmış ters T planlı cami en göz alıcı kısım olup, alışılmış bir Osmanlı mimarisinin en zarif örnek yapılarından bir tanesidir. Caminin ortasında büyük merkezi kubbe yer alırken, yanlarında mihrap çıkıntısında ise tonozlu çatı sistemi sayesinde örtülmüş şekildedir.

Kuzey noktasında ise ihtişamlı bir çift minaresi bulunmaktadır. İç mekânı ince süslemeler ile işlenmiş olan bu yapıya fildişi, sedef ve bağa kakmalarla donatılmış çift kanatlı bir kapıdan giriş sağlanmaktadır. Mermer minberi kıymetli bir sanat eseri olup, mihrap duvarı ise İznik çinileriyle döşenmiştir.

Üst tarafta bulunan pencereleri, cam işi süslemeleri ile mermerden yapılmış olan hünkâr mahfilinin tavanı malakari işlemeleri ile, kubbe, tonoz, kemer ve pencerelerin etrafı ise ince kalem işleri ile itina ile yapılmıştır.

Medrese planı eski dönem Osmanlı mimarisine bağlı olarak inşa edilmiş olup, güney ve batı yönlerinde odalar bulunmaktadır. Medrese ve caminin arasında yer alan avluda 1812 senesinde Karaosmanoğulları’ndan Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmış olan kütüphane yer almakta. Bu kütüphane çağımızda Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi hizmet binası olarak faaliyet göstermektedir. Üstü kubbe ile örtülmüş odaların içinde ocak ve dolap nişleri bulunur. İmarethane ise medrese ile aynı plan ya da proje ile olup, avluyu U biçiminde çevreleyen mutfak, yemekhane ve erzak depoları bulunmaktadır.

2- Manisa Kalesi

Manisa’nın ilçe merkezinde bulunan, Sipil Dağı’nın kuzey tarafında eski kalıntıları bulunan Manisa Kalesi, iç kale ve dış kale olarak iki farklı bölümden meydana gelmektedir. Helenistik Dönem’de şehrin Akropolü olarak Sipylos Dağı üstünde bir kale yer almaktadır. Bu kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir ancak, Manisa kentinin surlar ile kaplandığı bilinmektedir.

Milattan sonra 17 depreminde kalenin yıkıldığı düşünülüyor. Bizans Dönemi’nde iç kale büyük oranda yenilenmiş ve dış surlarla çevrilmiş olduğu görülmektedir. Bu surlar sayesinde Arap akınları olan zamanlarda, bu kalenin direnişlerde çok büyük ölçüde etkisi olmuştur. İç kale 1222 senesinde İmparator III. Joannes Dukas Vatatzer zamanında yapılmıştır. 14. Yüzyılın başlarında bu surlar takviye edilmiş.

Ardından Saruhanoğulları kaleyi onarıp kullanmaya devam etmişlerdir. Dış kalenin içindeki kalıntıları yer alan Hacet Mescidi Saruhan Bey tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı zamanında restore edilen Manisa Kalesi’nin, yaklaşık 15. Yüzyılda surları çok fazla hasar gördüğü için pek fazla bir önemi kalmamış, yerleşme yeri ya da alanı surların dışına taşmış ve kent dini yapılar etrafında yayılmaya başlamıştır. 17. Yüzyılın başlarına doğru ise Polonyalı Simeon, bu şehri görmüş ve kendi yazdığı seyahatnamesinde dağ üstünde ahşap bir Ermeni Kilisesi olduğu hakkında yazılar yazmıştır.

 3- Kule Evleri 

Bazı yerlerinde labirenti andıran ve bazı noktalarından iki kişinin yan yana yürüyemediği dar sokakları ve ahşap evleri ile beraber birlikte olup her an karşınıza bir cami, türbe veya çeşme çıkabilmektedir. Manisa‘da gezilecek yerler arasında Geleneksek Kula Evleri yer almakta kuşkusuz. Osmanlı döneminin tarihi dokusunu olduğu gibi yansıtan bu evler, yaklaşık 18.

Yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerindendir. Şehrin her yerinden rastlayabileceğiniz evler, Türk Evi olarak da nitelendirilmektedir. Geniş aileler için tasarlanan evler genelde iki katlı olarak inşa edilmiştir. Kiremitten yapılan çatıların saçak altlarında yapılan süslemeler ise görenleri, kendisine oldukça hayran bıraktırmaktadır.

Evlerin çoğu bahçeli olup, bugüne değin dokusunu hiç bozmadan muhafaza etmeye devam etmektedir. Anıt kent olma özelliğini taşıyor olan Kula’daki bu evler gelip görmeniz adına siz ziyaretçilerini bekliyor.

4- Niobe Doğal Anıtı ( Ağlayan Kaya )

İçerisinde Spil Dağı’nın adı geçen hikâyelerden bir tanesi de Niobe’ye aittir. Manisa’da ilinde doğan Tantalos’un kızı Niobe, geçmiş zamanda bahsedilen bir efsaneye göre Tanrıça Leto ile beraber çocukluklarını bu yerde geçmiştir. Sonraki yıllarda ise Thebai Kralı Amphion ile evlenen Niobe’nin yedi tane kız, yedi tane de erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.

Çocukluk arkadaşı olan Zeus’un eşi, Leto’nun ise Apollon ve Artemis olmak üzere iki tane çocuğu olmuştur. Niobe daima çocukları ile övünüyor olup sayıca fazla olmasını ve Leto’nun sadece iki çocuğa sahip olduğunu söylemesi üzere Tanrıça Leto’yu öfkelendirmiş ve çocuklarından Niobe’yi cezalandırmalarını istemişlerdir. Apollon ve Artemis’in oklarıyla öldürülmüşlerdir.

Niobe çocuklarının cansız bedenleri başında günlerce ağlamıştır. Niobe’nin bu durumuna acıyan Zeus bu acıya son vermek için, Spil Dağı yamaçlarında Niobe’yi taş haline getirivermiştir. Karaköy semtinde yer alan bu heykeldeki göz çukuru biçimindeki çıkıntılardan sızan sular için Niobe’nin gözyaşları olarak sıfatlandırılmıştır ve halk arasında “Ağlayan Kaya” ismi ile bilinerek kalmıştır.

Güzellikler Diyarı Manisa

Pek çok tarihi ve doğal güzelliklere yer veren bu kent, insanı hayretler içerisinde bırakmaktadır. Gezilecek yerleri kadar bir o kadar güzel olan mutfağını da mutlaka denemelisiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA