Pro Evulation Soccer 2017
Konami’nin eski kralı PES hiç olmadığı kadar kuvvetli bir geri dönüş yapıyor bu sene. Uzun süredir krallığını koruyan FIFA da hala sağlam ancak bu sene rekabet inanılmaz ateşli. Pro Evolution Soccer 2017 ya da kısaca PES 2017 dengeleri yerinden oynatmaya geldi.

 
Konami’nin Metal Gear Solid serisi ile birlikte elindeki birkaç sağlam kaleden biri PES. Firmaya zirve yaptırabilecek tek marka PES şu anda. Geçen yıl işleri yoluna koyan ama inanılmaz sorunlu kaleciler ve bazı kronik problemler yüzünden ikinci olmaktan kurtulamayan seri, yapımcıların ince işçiliği ile bu sene durumu değiştirmeye kararlı.

Seriye geçen sene dahil olan Fox grafik motoru, PES 2017’de iyice etkisini hissettiriyor artık. Ünlü oyuncuların yüz modellemeleri oldukça başarılı, beden dilleri ve saha içi animasyonları da ortalamanın üzerinde. Darbe aldıklarında gerçekçi tepkiler veriyor ve güzelce yere seriliyorlar. Geçen seneye oranla animasyonlar epey iyileştirilmiş.

Ünlü oyuncuların yüz modellemelerinin kalitesinden bahsettik, biraz da sıkıntılardan bahsedelim. Modellemelere oranla yüz animasyonları ve mimikler çok iyi değil. Oyuncular duygusuz duruyorlar, bu PES serisinin kurtulamadığı bir sorun oldu iyice. Tanınmamış oyunculara gelirsek; yüz modellemeleri bile inanılmaz çuvallıyor ve gerçekleriyle alakaları olmayan suratlarla karşılaşıyoruz. Örneğin; Beşiktaş’ın forveti Cenk Tosun top sakallı ve neredeyse siyahi bir oyuncu gibi PES 2017’de.

Animasyonlarda da zaman zaman saçmalıklar olmuyor değil. İç içe geçen oyuncular, faule maruz kalıp yere düştüğünde kolları bacakları çimin içine giren futbolcular göreceksiniz. Tribünler ise bir güzel elden geçirilmişler, seride olmadığı kadar güzel gözüküyorlar. Seyirciler cıvıl cıvıl, capcanlı bir görselliğe sahipler ve maça çok güzel katkı sağlıyorlar. Gözüme çarpan en büyük iyileştirme ise zeminde yapılmış. Artık üç boyutlu çimlere sahip PES serisi, ağlamadım dersem yalan söylemiş olurum. Ağır çekimlerde oyuncuların ayakkabılarının çime battığını görmek sevindirdi, ne yalan söyleyeyim.

PES 2017 o arada kalmış ruh halinden kurtulmuş, onu bu sene zirveye ortak eden de bu işte. FIFA’ya yakın durayım ama PES de olayım demiyor artık, ben eski ve arcade olan PES’im diyor ve hızlı oynanabilirliği ile hemen farkını belli ediyor. Geçen sene değişim başlamıştı zaten, bu yıl tamamen kendini buluyor seri. PES 2017 akıcı, hızlı ve çok dinamik ruh haliyle müthiş keyif veriyor.

Yeni pas dinamikleri taş gibi, maşallahı var. Seri paslaşmalar sorunsuz, oyun yağ gibi akıyor. Pasın şiddeti sizde elbette ve doğru yön verdiğinizde hemen istediğiniz oyuncuya aktarılıyor top. Burada rastgelesellik yok pek, FIFA serisindeki o organik pas sistemini aramayın burada. PES daha çok hızlı ve arcade tarza yakın bir oynanabilirlik kovalıyor, bunu başarıyor da. Daha doğal bir oynanabilirlik arıyorsanız PES biraz canınızı sıkabilir bu arada. Pas tuşuna bastığınızda top daha ayaktan çıkmadan karar değiştirip başka oyuncuya yön verseniz bile ona atmıyor topu oyuncunuz, ilk tercihinize yapışıp kalıyor. Bu da kontrolün %100 sizde olmadığını hissettiriyor, doğallığa darbe vuruyor.

Top fiziğindeki iyileştirmeler de rahat kontrollerle birleşince oyundan alınan keyif katlanmış. Ceza sahası dışından şut çektiğinizde meteoroloji balonu gibi gökyüzüne yükselmiyor artık top. Daha gerçekçi, tok bir hisse sahip şutlar. Paslar da benzer şekilde daha gerçekçi ve doyurucu. En iyi iyileştirme ise kalecilerin zekasında hayat buluyor. Geçen sene saç baş yolduran, kaleyi yol geçen hanına döndüren o aptal kaleciler sonunda ortadan kalkmışlar. Varlıklarıyla yoklukları birdi zaten, nereye gittilerse bir daha dönmesinler bir zahmet. PES 2017’nin kalecileri sıkı refleksleriyle her topa hamle yapıyorlar, çoğunu da çıkarıyorlar. Sonunda maçlara rekabet ve stres gelmiş oluyor PES serisinde.

Yapay zeka tam pişmeden fırından çıkan poğaça gibi; dışı güzelce kızarmış ve leziz duruyor ama içinde ham kalmış yerler var. Defans yapan takımın veya oyuncuların zekası ışıldıyor, sıkı bir şekilde pres yapıyor, mantıksızca ileri atılıp açık alan bırakma gibi hatalara düşmüyorlar. Rakip defansta açık bulmak eskiye oranla çok daha zor. Buraya kadar yüzleri güldürüyor PES 2017. Atak yaparken bir anda menopozlu teyze tribine girip 180 derece dönüveriyor yapay zeka. Top sizdeyken takım arkadaşlarınız etkili çapraz koşuları veya boş alanlara hareketlenme gibi önemli aksiyonları gerçekleştirmiyorlar. Koşar gibi yapıp bir anda duruyor, genelde de hareketsiz takılmayı tercih ediyorlar. Bu da hem hızlı oynanabilirliği olumsuz etkiliyor hem de etkili ve seri ataklar gerçekleştirmenizin önüne set çekiyor. Açıkçası; hazır kaleciler de bir güzel elden geçmişken daha iyi bir yapay zeka bekliyordum oyundan ama Konami burada tökezlemiş.

Hakemler belli ki zaman zaman zeka sıkıntısı yaşayan futbolculara özenmişler. Avantaj kuralını doğru uygulayamıyorlar maçlarda; bir oyuncuya faul yapıldıktan sonra top gene aynı takımda kaldığında ama daha 1 saniye geçmeden rakip topu çaldığında maçı devam ettiriyorlar. Tam tersi şekilde topa pres yokken bir anda avantaj kuralını dikkate almadan maçı kesip faul düdüğünü çalabiliyorlar. Bu sorun öyle nadiren de değil, yaptığım 5 maçın 3’ünde karşıma çıktı sıklıkla. Umarım ufak bir yama ile bunun üstesinden gelir Konami.

Maç öncesi taktik ekranındaki zenginlik serinin imza işlerinden, burada da değişen bir şey yok. Hala derinlemesine taktikler yapabiliyor, her oyuncuya özel roller verebiliyor, ufak dokunuşlarla takım kimyasına ve oyuncuların maç içindeki ruh hallerine yön verebiliyoruz. Gelişmiş Taktikler seçeneği sayesinde her maçta başka taktik uygulayabilirsiniz. Forvetinize bir maçta defans arkasına koşu yapma görevi verebilir, bir sonraki maçta rakibe göre taktik değiştirip gölge forvet rolünü üstlendirebilirsiniz.

Genel olarak oyun dinamiklerinde müthiş bir değişim yok ama gene de yenilenmiş kontrollere alışmanız gerekiyor. Bunun için ilk kez bu kadar detaylı bir şekilde karşımıza çıkan Training moduna göz atmayı sakın unutmayın. FIFA’nın eğitim moduna yaklaşması güç ama gene de seride böylesine zengin içerikli bir eğitime dahil olmamıştık daha önce. Eğitim sayesinde şut, pas, koşu ve defans dinamiklerini bir güzel tecrübe edip kendinizi geliştirebilir, özellikle çevrimiçi maçlardan önce elinizi iyice oyuna alıştırabilirsiniz.

Oyun modları her zaman keyifli bir seridir PES ama geçen yıla oranla en ufak bir yenilik yer almıyor son oyunda. Master League (Ana Lig) hala serinin favorilerinden; kendi kulübümüzü lig ve dünyada önemli bir markaya dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu mod hala alabildiğine derin ve eğlenceli ama yenilik adına neredeyse hiçbir şey yok. Tek yenilik transferin son gününde zamanın saat saat ilerlemesi. Bu sayede son dakikada önemli oyuncuları takımınıza transfer edebiliyorsunuz. Oyunculara özel roller verme de ufak bir yenilik. Bu roller oyuncuların maçın kaderini değiştirmesine, takım kimyasına farklılık katmasına yardımcı oluyor. Master League’ten geçen yıl çıkan online desteği bu sene de yok, bunu da anlamak güç. Kendi yarattığımız kadro ile çevrimiçi maçlar yapabilmek ne kadar da keyifliydi oysa, değil mi? Konami bu güzel özelliği çıkarıyor ve bu görevi FIFA’nın müthiş FUT moduna özenen myCLUB moduna aktarıyor.

myCLUB, temelde FUT’un bir benzeri ama tamamen şans ve rastgeleselliğin ön planda olduğu bir mod. Burada da kart sistemi yer alıyor ama istediğiniz oyuncunun kartını satın alma gibi bir durum söz konusu değil. Yetenek avcıları sayesinde çarkıfelek benzeri bir çarkı aktif ediyor ve durduğunda denk gelen futbol topundan çıkan oyuncuya sahip oluyorsunuz. Bu oyuncuyu ister takıma katabilir, ister serbest bırakabilir, isterseniz de antrenman koçu yapabilirsiniz. Bu sistem yüzünden istediğiniz takımı değil, şansa çıkan oyunculardan oluşan bir takım kurabiliyorsunuz.

Bu modda yer alan yetenek avcısı sistemi ise çok başarılı. Aklınızdaki sisteme uyan avcıları satın alabiliyorsunuz veya maç sonlarında kazandıklarınızı kullanıyorsunuz. Ne işe yarıyor peki bu avcılar? Farklı özelliklere sahip avcıları göreve atayarak arama seçeneklerinizi daraltıyor ve daha yetenekli futbolcuları takıma kazandırma şansına sahip oluyorsunuz. Örneklerle gideyim, daha açık olsun. Elinizde üç tane yetenek avcısı var; biri kafa toplarında iyi olan oyuncularda, bir tanesi İngiltere Premier Ligi’nde, sonuncusu da genç yeteneklerde uzman. Avcıların üçünü de göreve atadığınızda üç farklı özelliğin tek potada buluştuğu bir arama kriterine sahip oluyorsunuz. Bu özelliklere uyan futbolculara ait topların yer aldığı çarkıfelek sizi bekliyor bundan sonra. Çevirin çarkı ve şansınıza size denk gelen oyuncuyu takımınıza katabilirsiniz artık.

Özellikle online maçlarda çok işe yarayan bir yenilik var myCLUB modunda. Maç öncesi ayarlar ekranında rakibinizin genel özelliklerini size gösteren bir özet beliriyor. Rakibin atak ve defanstaki oyun stilini gösteren bu tüyo sayesinde hızlıca taktik değiştirebilir, rakibi bir anda kilitleyen bir oyun stili seçebilirsiniz.

Standart modların dışında yukarıdaki ikilinin yanında parlayan mod Become A Legend. Bu modda tek bir futbolcuyu kontrol edip dünya starına dönüştürmeye çalışıyoruz. İster sıfırdan bir futbolcu yaratabilirsiniz burada veya var olan bir oyuncuyu kontrol edebilirsiniz. Açıkçası uzun süredir seride yer alan bu modda hiç yenilik yok, bu yüzden de eskisi kadar keyif veremiyor ne yazık ki. PES serisinin oyun modu konusunda biraz yenilik peşinde koşması gerek artık. FIFA 17, The Journey isimli hikaye moduyla bu denemeleri yapıyor ve oldukça başarılı olduğunu da görüyoruz.

Oyunun sunucuları hala sorunlu yahu. Sene 2017 olacak yakında, aklın nerede Konami? Hangi oyun modunda çevrimiçi maç yaparsanız yapın, lag ve maçtan düşme gibi sorunlarla karşılaşacaksınız. Japonların kronik sorunları normal görme ve inatla iyileştirmeme hastalığının bir örneği bu. Yıllardır söyleniyor sunucuların sıkıntılı diye, sen inat edip görmezden geliyorsun bre Konami! Bir silkelen, hazır böyle harika bir futbol yapmışken, dahası PES serisinin üzerindeki ölü toprağını iyice atmışken adam gibi sunucu desteği sun artık.

Lisans problemi tüm heybetiyle bir kez daha karşımızda. Bazı takım ve oyuncuların lisans ve isim hakları hala ve inatla alınmıyor, bize de gayet absürd ve komik isimlerle boğuşmak kalıyor. Konami artık elini cebine atmalı, oynanabilirliği geliştirmedeki o güzelim mesaisine ek olarak lisans sorununu çözmeli. Her sene aynı şeyi söylüyoruz gerçi, karşımıza gene ”Man Blue” çıkıyor, ”English League”da top koşturuyoruz. Alıştık biz bu eksikliğe, hatta gayet eğleniyoruz çakma isimlere bakarken ama ağzımızda bilmem kaçıncı turu atan kabak tadına da bir çare lazım, zamanı geldi. Konami bu sorunu nasıl aşıyor peki bu sene? Player ID özelliğini geri getirerek elbette. Biz elimizi cebimize niye atalım, editleme özelliği sayesinde takım ve oyuncu isimlerini siz düzenleyin diyor. Neyse ki USB’den dosya atarak önceden hazırlanmış doğru isimleri hızlıca PS4’ünüze aktarabiliyorsunuz. Gene de böyle bir iş yükünü haketmek için ne yaptık sana Konami?

Uzun süredir çok nadir aralıklarla güncelleme yapıyordu PES serisi, bu da kadro ve oyuncu güncellemelerinin geç gelmesi demekti. Bu sene daha fazla mesai yapacağının sözünü veriyor Konami. Artık haftalık ve aylık güncellemeler düzenli olarak gelecek PES 2017’ye, böylece sürekli olarak güncel kadrolar göreceğiz, oyuncu bilgileri hep taze ve tutarlı olacak.

Ufak gözüken ama bence çok önemli bir sorun var PES 2017’de, yanlış hatırlamıyorsam geçen sene de karşıma çıkmıştı. Otomatik save özelliği default olarak kapalı geliyor oyunda. Yani siz manuel olarak bu ayarı değiştirmezseniz ve farkına varmadan herhangi bir modda ilerleyip oyunu kapatırsanız her şey buhar olup uçuyor, bir sonraki oyun seansında sıfırdan başlıyorsunuz. Oto save gibi kutsal bir özelliği niye açık olarak sunmaz Konami, bize duyduğu bu garezin kaynağı nedir? Bunun yanıtını bulur bulmaz sizinle paylaşacağım.

Bu sene pek çok işi doğru yapan Konami en büyük çakallığı da fiyat politikasında yapıyor. Oyun neredeyse FIFA 17’nin yarı fiyatına satılıyor PSN Store’da, 179 TL’lik fiyat etiketiyle oyuncuları hemen yakalama arzusunda. Çok mantıklı bir hamle bu, üstelik istenildiğinde oyunların gayet de ucuza satılabileceğini duyuruyor dosta düşmana. Keşke her AAA oyunun fiyat etiketi bu rakamlarda gezinse. Geçen sene myCLUB modunu ücretsiz yapmıştı hatırlarsanız Konami, bakalım bu sene de aynı politikayı izleyerek ucuz fiyatın üstüne ücretsiz oyun modunu ekleyecek mi?

PES 2017’nin ses kısmı biraz sıkıntılı. Oyunun efektleri hala doyurucu değil bana sorarsanız. Topa vurduğunuzda gereğinden tok bir ses çıkıyor, tribünlerin tepkileri tam yerinde ve zamanında gelmiyor. Yorumcular ne yazık ki gene Peter Drury ve Jim Beglin. Bu ikili gayet kötü yahu, ucuz etin yahnisi olduklarını kanıtlıyorlar mikrofona konuştukları her saniye. Gol atıldığında Arap spiker gibi art arda 10 kere gol diye bağırması öylesine rahatsız edici ki, oyunu spikersiz oynamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorsunuz ister istemez.

Müzikler gelirsek; bu sene FIFA ile rekabet etmeyi ve daha güncel ve modern bir şarkı listesi sunmayı hedeflemiş belli ki Konami ama konuyu çok yanlış anlamış. Justin Bieber’li facia Where R Ü Now’ın olduğu bir liste ile olmaz bu iş. Alternatif rock ve indie-elektronik hitlerden oluşan FIFA bu konuda fersah fersah ileride.

PES 2017 beni çok şaşırttı, yalan yok. Geçen sene biraz kıpırdanan serinin bir yıl içinde böyle bir yol kat edeceğine ihtimal vermiyordum açıkçası. Serinin yıllardır çıkan en iyi oyunu bu, orası kesin. Neredeyse tüm yeniliklerin oynanabilirlik kısmında yaşanması ve ortaya müthiş hızlı, çok eğlenceli bir futbol oyununun çıkması sevindirici. PES 2017’yi açık ara birinci yapmaktan alıkoyan şey ise içerik adına en ufak bir yenilik yapmaması. Son yıllardaki oyun modları aynen, ufacık yenilikler dışında hiç değişmeden karşımıza çıkıyor. Tek rakibi FIFA’nın The Journey isimli hikaye modu ile denediği yeniliklerin benzerini görmek isterdik burada da  ama elimiz boş dönüyoruz bu maçtan. Sonuç olarak; tüm artı ve eksilerine bakılınca bu sene FIFA ile kafa kafaya rekabet edecek bir oyun tutuyoruz elimizde ve tercih yapmak zorunda kalmadan oynanabilecek çok kaliteli iki futbol oyununa sahip olmak ne kadar sevindirici, anlatamayız.


Oyun Özellikleri
Firma         : Konomi
Türü           : Futbol
G. Tarihi   : 2016
Sürümü    : v1.04
   
Mac OS     : 10.8 +
islemci      : intel Core i3
Bellek        : 4 GB RAM
Grafik        : 512 MB
Hard Disk : 8 GB
Oyun Görselleri
mac oyunlarõ